Ununoktiyum (Uuo)

Ununoktiyum (Uuo), eka-radon veya 118. element olarak da bilinen transaktinid elementtir. Ununoktiyum ve Uuo, IUPAC tarafından bu element için verilmiş geçici isim ve sembollerdir. Periyodik tabloda p bloğunda yer alır ve 7. periyodun son elementidir. Ununoktiyum 18. gruptaki tek sentetik elementtir. Keşfedilen elementler içinde en büyük atom numarasına ve atom kütlesine sahip olanıdır.
ununoktiyum-kimyakulubu
Radyoaktif ununoktiyum son derece kararsızdır ve 2002’den beri Uuo izotopunun yalnızca üç (belki dört) atomu algılanabilmiştir.Bu durum, elementin özelliklerinin ve olası bileşiklerinin deneysel olarak belirlenmesine çok az izin verse de, kuramsal hesaplamalar, bazıları beklenmedik olmak üzere birçok öngörüye izin vermektedir. Örneğin 18. grup elementi olmasına rağmen, diğer 18. grup elementlerinin tamamı soy gaz iken, ununoktiyum olasılıkla bir soy gaz değil.Önceleri elementin gaz olduğu düşünülüyordu ancak şimdi, rölativistik etkilerden dolayı normal şartlar altında bir katı olduğu tahmin edilmektedir.
Ununoktiyum, sıfır valanslı elementlerin bulunduğu 18. grubun bir üyesidir. En dış valans kabuğu 8 elektronla tamamen dolu olan bu grubun üyeleri genellikle çoğu kimyasal reaksiyona (örneğin yanma) karşı inerttirler.Bu da dış elektronların sıkıca bağlı olduğu kararlı, minimum enerji konfigürasyonuna anlamına gelir. Buna benzer şekilde ununoktiyumun da, valans elektronları 7s27p6 diziliminde olmak üzere, kapalı bir valans kabuğuna sahip olduğu düşünülmektedir.

  • Simge: Uuo
  • CAS numarası: 54144-19-3
  • Atom numarası: 118
  • Atom kütlesi: 294 u
  • Keşif tarihi: 2006
  • Kimyasal dizi: Soy gaz, 7. periyot elementleri

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Benzer Makaleler

0 Comments

  1. İlker Ağaoğlu

    Site şuanlık ansiklopedi ismini taşıması için çok yetersiz fakat böyle devam ederseniz eminimki başarılı olursunuz 😀 Sizi devamlı takip ediyorum.

Leave A Comment?