Su (H2O)

Su; dünyada bol miktarda bulunan ve yaşam için vazgeçilmez olan, kokusuz ve tatsız bir bileşiktir.Genellikle renksiz olarak tanımlanmasına rağmen kızıl dalga boylarında ışığı emmesi nedeniyle doğal bir mavi renge sahiptir.Doğada su; katı, sıvı ve gaz hâllerinde görülür.Kimyasal formülü (H2O) 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan meydana gelir. H+ iyonu içeren bir madde ile ve OH- iyonu içeren maddenin tepkimesi sonucu açığa çıkar.
su2-kimyakulubuBilim insanları dünyadaki yaşamın suda başladığını düşünmektedir.Su moleküler yapısı oldukça basit ve bol bulunan bir madde olmasına rağmen belirli koşullarda diğer bileşiklerden oldukça farklı davranışlar sergiler.Örneğin katı (buz) haldeki su sıvı haldeki suyun üzerinde yüzer.
Dünyadaki hemen hemen tüm diğer bileşiklerde ise katı faz sıvı fazdan yoğundur ve katı fazdaki bileşik batar.Suyun bu özelliğin bazı avantajları vardır. Örneğin soğuk bir bölgede göl yüzeyini kaplayan buz tabakası yalıtıcı görevi görür ve dipteki yaşamı korur. Buzun çökmesi durumunda canlılar şiddetli soğuğa maruz kalacağından yaşamlarını devam ettirmeleri imkansız hâle gelecektir.

 • Su yanıcı bir madde değildir. Bu özelliği nedeniyle ateş söndürücü olarak kullanılır. Fakat suyun bileşimindeki Oksijen yakıcı bir gazdır, Hidrojen ise yanıcı bir gazdır. Oksijen ve hidrojen birleşerek söndürücü olan suyu oluşturur.
 • H2O, saf suyu temsil eder, saf suya doğal en yakın örnek yağmur suyudur. Saf su canlılar için içilebilir su değildir, insanlara yararı yoktur. Suyun akışkan olması dışında insanlar ve canlılar için içinde taşıdığı mineraller çok önemlidir. Canlıların içmesi gereken suda mineral olması gerekmektedir. Yağmur suyu yani saf su, yağdıktan sonra toprağa düşünce toprağın yapısındaki mineralleri toplar, yeryüzünde bu yağmur suları bir akarsu oluşturur bu içilebilir bir sudur. Genelde toprak altındaki suları kirleten bina yapılaşmaları, sanayiden, insan yaşam alanından vs uzak sağlığa uygun olması için çok yüksek yerlerde, dağlardaki akarsu ya da doğal su kaynağı bulunup buralara su doldurma tesisi yapılır, bu doğal mineralli sular şişelenip marketlerde “doğal kaynak suyu” olarak satılır. Her bölgedeki toprakta mineraller ve oranları farklıdır, bu yüzden suyun faydaları bölgelere göre değişebilir.
 • Formül: H2O
 • Kaynama noktası: 100 °C
 • Yoğunluk: 1.000 kg/m³
 • Erime noktası: 0 °C
 • Molar kütle: 18,01528 g/mol

Benzer Makaleler

0 Comments

 1. Uğur Temizel

  Elnize sağlık projem icin çok yarari oldu saolun

 2. Yeliz Atış

  Merhaba bir konuda yardıma ihtiyacım var. 1 ml suyu neden 1 g olarak kabul ederiz bi fikri olan var mı acaba?

 3. engin alay

  merhaba yeliz atış 1 ml suyu suyun özgül ağırlığı yani yoğunluğu ile çarptığımız zaman birim cinsinden değeri gr olarak karşımıza çıkar. (Not: suyun özgül ağırlığı 1 kg/m³ dür) Formül yoğunluk = kütle/hacim ( 1 Mililitre = 1.0×10-6 m³ dür )

Leave A Comment?