Vazgeçemediğimiz Sigara

Ölümcül Bir Bağımlılık Olan Sigara
Sigara bağımlılığını ele almadan evvel, bağımlılığın ne olduğunu incelemek ve açıklamak gerekir. Bağımlılığın ne olduğunu en kısa hali ile açıklamak gerekir ise bir hastalık çeşidi olduğunu söyleyebiliriz, bağımlılık; kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal yaşantısını kısıtlayan ve olumsuz anlamda etkileyen bir hastalık türü, herhangi bir maddeye karşı istek duyma ve bu isteğe karşı koyamama halidir. Bu nedenle bağımlılık sahibi insanların yaşam alanları herhangi bir şeye bağımlı olmayan insanlara nazaran çok daha kısıtlıdır.Sigara Bağımlılığının Kişiye Olumsuz Etkileri Nelerdir?
Esasında sigara bağımlılığı, tüm bağımlılık türleri açısından en tehlikelisidir diyebiliriz. Çünkü etkisini uzun vadede sinsi bir şekilde göstermekte ve kişiyi hem fizyolojik hem biyolojik ve hem de sosyal alanda olumsuz olarak etkileyerek kişinin çevresine de zarar verebilmektedir. Bu da sigara bağımlısı kişinin sosyal yaşam alanının giderek daralmasına ve hatta bitmesine dahi yol açabilmektedir. Çünkü sigara bağımlısı kişi ister istemez bir bağımlılık yaşamış olduğu için, sigara yakmak aklına geldikçe sürekli bir sigara içme isteği duyar, bu da çevresinde veya o an yakınında bulunan kişilere (eğer ki sigara bağımlısı değiller ise) rahatsızlık vermektedir. Çünkü sigara içicisi kişinin çevresindekiler de o an bir de bulunulan mekan kapalı bir alan ise yoğun bir şekilde pasif içici konumuna gelmektedirler.

 

Örneğin; sigara içilmiş üzerinden biraz zaman geçmiş olsa dahi kişi çevresindekilere rahatsızlık verebilmektedir. Çünkü sosyal yaşam gereği insanlar her an bir iletişim veya yakınlık halindedirler ve sigara içen kişi uzun süre sigaranın o kötü ve pis kokusunu da üstünde taşıyacaktır. Misal gün içerisinde sürekli toplu taşım araçlarını kullanmak durumunda olan ve sigara tiryakisi birisi,toplu taşıma araçlarında sigaranın kendi üzerinde bırakmış olduğu o kötü koku nedeni ile çevresindekileri de rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle bu bağımlılık türü her anlamda kişiye zarar vermektedir. Kişinin kimyasal yapısını değiştirerek uzun vadede pek çok ölümcül hastalıklara yol açabildiği gibi kişiye fizyolojik, sosyal ve hatta bazen de ruhsal zararlar verebilmektedir.Sigara Bağımlılığından Kurtulduktan Sonra…
Sigara, içeriğinde bulunan bazı kimyasal ve zararlı maddelerden dolayı kişinin kimya yapısında özellikle uzun vadede çok büyük değişimlere yol açabilmektedir. Bu nedenle sigara bağımlılığından kurtulduktan sonra kişinin kimyasal yapısı kısa vadede düzelerek normale dönebilmektedir. Bu da yol yakınken, yani sigara, vücudumuzda henüz ölümcül bir kimyasal değişime yol açmamışken bu bağımlılıktan kurtulmayı gerektirir.Her ne kadar sigara kişiye etkilerini uzun vadede gösteren bir bağımlılık olsa da sigarayı bırakan birisinde 2 saat sonra nikotin vücudunu terk etmeye başlar, 2 gün sonrasında ise tat ve koku duyuları tekrar eski kimyasına dönerek keskinleşmeye başlar, 12 hafta içerisinde fiziksel aktiviteler normal seyre dönerek kan dolaşımı iyileşerek sağlıklı bir hale gelir, 5 yıl içerisinde ise kal krizi geçirme riski de yarı yarıya oranla düşer. Bu sayede bu bağımlılıktan yol yakınken kurtulmak ve hem kendimize hem de çevremize verdiği zararın ve yol açtığı rahatsızlıkların önüne geçmek gerekir.

Benzer Makaleler

Leave A Comment?