Selenyum (Se)

Selenyum (simgesi Se), atom numarası 34, kütle numarası 78.96 olan, periyodik cetvelin 4. periyodunda 6a grubunda bulunan element. 6a’nın 3. cü elementidir.

  • Simge: Se
  • CAS numarası: 7782-49-2
  • Elektron konfigürasyonu: [Ar] 3d10 4s2 4p4
  • Kabuk başına elektronlar: 2,8,18,6
  • Atom numarası: 34
  • Erime noktası: 220,8 °C
  • Atom kütlesi: 78,96 ± 0,03 u

Selenyum; metal olmayan bir kimyasal elementtir. Kimyasal olarak “Se” ile temsil edilir ve atom numarası 34’tür. Periyodik tabloda oksijen ve kükürt ile aynı gruba aittir. Ünlü İsveçli kimyager Jons Berzelius tarafından yıl 1817 yılında keşfedilmiştir. Eğer selenyumun ne işe yaradığını sorarsanız, bu metal olmayan elementin öneminin sadece kimya ile sınırlı kalmayacağını aynı zamanda bir çok biyolojik fonksiyonları olduğunu söyleyebiliriz.
selenyum sembolu
Selenyum ne için kullanılır?
-Selenyum çeşitli önemli kimyasal reaksiyonlar için yararlı bir katalizördür. Yani, aynı amaç için laboratuvar ve kimya sanayinde kullanılmaktadır.
-Selenyumun en önemli ticari kullanım alanı cam yapım sektöründedir. Cam üretiminde, demirin etkisiyle oluşan yeşilimsi rengin etkisinin giderilmesinde yardımcı olur. Böylece cama renksiz ve şeffaf görüntüsünü verir. Bazen ise cama koyu kırmızı bir renk eklemek amacıyla, cam üretiminde bir bileşen olarak kullanılır.
-Selenyum ışık enerjisini kullanılabilir bir elektrik enerjisi formuna dönüştürebilir. Bu nedenle, güneş pillerinin üretiminde kullanılır.
-Selenyum aynı zamanda seramik sanayi ve pirinç yapımında da kullanılır. Baskı ve kopyalama sanayisinde de önemli bir role sahiptir.
-Çeşitli vitamin ve mineral takviyelerinin önemli bir bileşenidir ve çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Genellikle astım, yanıklar, yaralanmalar ve besin emilim bozukluğu gibi hastalıklarda ve kemoterapinin yan etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılır.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Benzer Makaleler

Leave A Comment?