Rubidyum (Rb)

Rubidyum (Rb) periyodik cetvelin IA grubunda yer alan gümüş beyazı renkte alkali metal elementtir. Doğada bol olmakla birlikte potasyum ve sezyum mineralleri içinde az miktarda rastlanır. Yumuşak ve son derece aktif bir metaldir.

  • Simge: Rb
  • CAS numarası: 7440-17-7
  • Elektron konfigürasyonu: Kr 5s1
  • Erime noktası: 39,48 °C
  • Atom numarası: 37
  • Kaynama noktası: 687,8 °C
  • Atom kütlesi: 85,4678 ± 0,0003 u

Potasyumdan daha aktif olup su ve buzla şiddetle birleşir. Klorüründen elektroliz yöntemiyle ya da karbonatıyla indirgenerek elde edilir. Elektron tüplerinde, tuzları da özel cam ve seramik yapımında kullanılır.
rubidyum_sembolu
Potasyumun özelliklerine benzer özellikler gösterir ama potasyuma oranla çok ender bulunur. Beyaz renkli bir katıdır. Kuru havada bile çok çabuk yükseltgenir. Suyu şiddetle ayrıştırır ve ortaya çıkan hidrojeni tutuşturur. Çok kolay iyonlaşması nedeniyle sezyuma alternatif olarak, uzay araçlarındaki ‘iyon motorlarında’ kullanılmaktadır. Rubidyumdan, özel camların yapımında, kalp araştırmalarında, vakum tüplerindeki gaz izlerini yok etmede ve fotosellerin yapımında yaralanılır. Rubidyum metali, sıvı rubidyum klorür (RbCl) tuzunun eloktrolizi ile saf olarak elde edilir. Bir diğer elde ediliş yöntemi ise sodyum metalinin , sıcak eritilmiş rubidyum klorür ile reaksiyona girmesi sonucu gerçeklerşir.
Kullanım Alanları
Çok kolay iyonlaşması nedeniyle, sezyuma alternatif olarak, uzay araçlarındaki “iyon motorlarında” kullanılmaktadır. Vakum tüplerinin ve fotosellerin de yapısına katılan önemli bir bileşendir. Özel camların yapımında ve kalp araştırmalarında da kullanılır. Ayrıca katalizör olarak kullanımı da vardır.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Benzer Makaleler

Leave A Comment?