Radon (Rn)

Radon,periyodik cetvelin VIIIA grubunda yer alan soy gazdır. Simgesi Rn, atom numarası 86, atom ağırlığı 222 olan radon renksiz, doğada bütünüyle radyoaktif bir gazdır.
Radon Elementi
Radon Gazı, uranyumun bozunarak radyuma dönmesi sonucu ortaya çıkan kokusuz, renksiz, ağır bir asal gaz, ve radyoaktif bir maddedir. Nefes yoluyla alınan radon gazı, alfa partikülleri denilen iyonlaştırıcı bir radyasyon yayar. Bu partiküller elektrik yüklüdür ve bizlerin soluduğu havadaki statik yüklü parçacıklara, tozlara ve diğer partiküllere yapışır. Sonuç olarak, bu partiküller solunum yollarımıza yerleşir, radyoaktif alfa isiması yaparak dokudaki DNA zincirini bozar ve moleküler yapıya zarar verir. Vücut, bozulan dokuyu onarmaya çalışmakla birlikte, radon gazına yoğun ve sürekli maruz kalınması sonucunda onarılamayan hücrelerde tümör oluşturur. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO – The World Health Organization) yayınladığı rapora göre dünyadaki akciğer kanser vakalarının %15’ine radon gazi sebep oluyor ve akciğer kanserinin sigaradan sonra ikinci sebebi olarak gösteriliyor.

Kullanım Alanları

Bazı hastanelerde radyasyon tedavilerinde ve bazı kanser türlerine karşı uygulanmaktadır Deprem tahminlerinde de radon kullanılır.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Benzer Makaleler

Leave A Comment?