Plastik

Plastik, 20. Yüzyılın bir malzemesi olarak kullanılmaya başlanmış ancak ilk gelişmesi 19. Yüzyıldaki endüstri alanında yaşanmıştır. 19. Yüzyılın orta zamanlarında Fransa, Almanya ve İngiltere’deki bazı bilginlerin birbirlerinden habersiz ve bağımsız olarak yaptıkları çalışmalar sonucunda ilk plastik elde edilmiştir ve elde edildiği madde selüloz-nitrattır. Plastiğin ilk endüstri ürünü ise 1869 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ve J.W.Hyatt tarafından üretilen selüloit bilardo topudur. Mimarı alanda ilk plastik gelişmeleri ise 1905 yıllarında Gaudi adlı mimar tarafından yaşanmıştır. 1955 yılında ise ilk plastik konut  salyangoz şeklinde bazı mimarlar tarafından yapılmıştır. 1957 yılında H.Goody tarafından oluşturulan Geleceğin Evi adındaki plastik konut Disneyland’da 10 yıl boyunca sergilenmiştir.
Plastik adı Yunanca kökenli olup biçimlendirme veya kalıp yapma anlamına gelmektedir. Isı ve basıncın etkisiyle şekil verilen organik ve sentetik olarak üretilen maddeye plastik denir. Plastikler doğada hazır bir şekilde bulunmaz.  Doğadaki bulunan elementlere insanların müdahalesi sonucu plastik oluşur. Plastik üretildiğinde ilk önce toz, reçine ve granül olarak meydana gelir. Petrol rafinelerinde ham petrol kullanılmıştır. Bu ham petrolün işlenmesi ile arta kalan malzemelerden ise plastik üretilmektedir. Bu konuda yapılan bazı araştırmalar sonucunda tüm Dünya’da üretilen petrolün % 4’ü plastik üretiminde kullanılmaktadır.


GÜNÜMÜZDE KULLANILAN BAZI PLASTİK TÜRLERİ

Aşağıda günümüzde sıkça kullanılan bazı plastik türleri maddelerle anlatılmıştır.
-Polietilen
-Polipropilen
-Polistiren
-Polietilen tereftalat
-Polyamid
-Polyester
-Polivinil klorid
-Polikarbonat
-Poliviniliden klorid
-Poliüretan
-Bakalit
-Polilaktik asit

PLASTİK NE İŞE YARAR?

Polietilen plastik sayesinde mutfak eşyaları, kaplar, plastik kutular, oyuncak kaplamalar, poşet ve torbalar, plastik şişe gibi hayatımızda yer eden ve sıkça kullanılan ürünler üretilmektedir. İşlevselliğinin yanı sıra ekonomik olarak uygun olduğu için bu plastik tercih edilmektedir. Polipropilen plastik ile yiyeceklerin ambalajları ve arabaların silecekleri üretilmektedir. Polistiren plastik ile ambalajların köpüğü, yiyeceklerin ambalajları, köpük bardaklar ve tabaklar, CD ve kasetlerin kutuları üretilmektedir.Polietilen tereftalat plastik ile karbonat türünde içeceklerin şişeleri, kavanozlar ve plastik filmler üretilir. Plastikler ekonomik olarak daha uygun olduğu için genellikle daha çok tercih edilmektedir.

Benzer Makaleler

Leave A Comment?