Neptünyum (Np)

Neptünyum (Np), Uranyumun nötronlarla bombardımanından yapay olarak elde edilen, atom numarası 93, atom ağırlığı 239 olan, radyoaktif bir element.
Neptünyum nedir

Simge: Np
CAS numarası: 7439-99-8
Elektron konfigürasyonu: [Rn] 5f46d17s2
Atom numarası: 93
Erime noktası: 638,8 °C
Keşif tarihi: 1940
Atom kütlesi: 237 u

 
 
 
Neptünyum (Np), Uranyumun nötronlarla bombardımanından yapay olarak elde edilen, atom numarası 93, atom ağırlığı 239 olan, radyoaktif bir element.
Uzun bir süre Neptünyum’un doğada bulunmadığına inanılmış, fakat son yapılan araştırmalarda,nötronların neden olduğu transmutasyon (dönüşüm) reaksiyonları nedeniyle, uranyum madenlerinde eser miktarda oluştuğu anlaşılmıştır. Ancak, bunun herhangi bir maden değeri olmadığından, Dünya’da Neptünyum madenciliği diye bir olgu da bulunmamaktadır.

Üretimi

Neptünyumu yüksek miktarlarda elde edebilmenin tek yolu nükleer reaktörlerde veya hızlandırıcılarda Uranyumun nötronlarla bombardımanıdır. Bunun sonucunda oluşan Neptünyum, bombardıman edilen veya reaktörlerde yakıt olarak kullanılan Uranyumun yeniden işlenmesi ile elde edilebilir [1] ve bu yöntem de ileri düzeyde nükleer teknolojinin var olmasını gerektirmektedir.
Nükleer teknoloji alanında ileri seviyedeki ülkeler daha çok araştırma amaçlı (nötron detektörleri gibi) kullanım için Neptünyumu yapay olarak üretmektedirler. Üretilen ilk transuranium elementidir. Amerikalı iki fizikçi Edwin M. McMillan ve Phillip H.Abelson ilk kez neptünyum izotop Np-239’u uranyum nötronlarıyla bombardıman ederek biçimlendirdiler. (1940) Neptünyumun çeşitli izotopları vardır. En iyi bilineni Np-237’dir. Yarı ömrü 2140000 yıldır.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Benzer Makaleler

Leave A Comment?