Mars'ta Hayat Var Mı?

Mars’ta Hayat Var Mı?

Mars bilimsel olarak her zaman cazibesini en düzeyde  tutmuş bir gezegendir. Bunun temel nedeni de, içinde barındırdığı gizemdir. Mars güneş sistemi içerisinde, Dünya’ya en yakın gezegen olması nedeniyle de, araştırma yapılmak istenmiştir. Big Bang teorisine göre, dünya ile aynı element yapısına sahip olması ön görülen Mars, Curiousity uzay aracının nasa tarafından yüzeyine indirilmesi sonrasında birçok cevapsız soru aydınlanmaya başlanmıştır. En çok merak edilen konu Mars’ta su var mı? İkinci merak edilen konu da hayat var mı sorusudur.

Marsın Yer Altı Katmanları
Mars basitçe dört katmandan oluşur. Dünya ile benzerlik gösterdiğini düşünmemize sebep olan, atmosfer ve bulutlar, kabuk, manto ve çekirdekten oluşur. Atmosfer varlığı koloni kurulması için önemlidir.
Mars’ın Geleceği
Güneş sistemi içe doğru çekilmektedir. Güneş etrafında dönen gezegenler, sifonun çekildikten sonra suyun dönerek gitmesi gibi, güneşe doğru yakınlaşmaktadır. Süreç çok yavaş olsa da, gerçekleşmesi muhtemel bir kıyamet için insanların koloni kurabileceği bir gezegene ihtiyaç vardır. Güneşe yakınlaştıkça canlılık faaliyetini yitirecek olduğu varsayılan Dünya yerine alternatif gezegen Mars olmaktadır. Mars Dünya’dan daha uzak bir gezegen olarak, koloni kurulup yaşamın devam ettirilebileceği bir yapıda olup olmadığı araştırılması gerekmektedir. Bu konuda nasa, hem uydu hem de gönderdiği uzay araçları ile veri toplamaktadır.
Mars’ta Su Var Mı?
Araştırma yapılırken, öncelikli konu su olup olmamasıdır. Gönderilen uzay aracı Curiousity tarafından, Mars’ta sıvı ve akışkan halde tuzlu su bulunduğu data olarak nasa kayıtlarına alınmıştır. Suyun varlığı hayat varlığı ya da yaşanılacak bir ortamın da kurulabileceğine işaret etmektedir.

Mars’ta Hayat Var mı?
Mars’ta keşfedilen bir diğer olay da, metan gazı varlığıdır. Bu gaz dünyada %95 oranında basit mikro organizmalar tarafından üretildiği düşünülürse, Mars’ta hayat olduğu basit seviyede kanıtlanmaya çalışılmıştır.
Mars’ta Koloni Kurulabilir mi?
Öncelikli olarak Nasa, bu temel keşifleri yaparak, dünyanın geleceği ve geçmişi hakkında da bilgiler almaktadır. Aynı zamanda her hangi bir kıyamet senaryosuna karşı, koloni kurulabilecek bir gezegen hakkında bilgi edinmektedir.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Benzer Makaleler

Leave A Comment?