Kükürt Dioksit (SO2)

Kükürt Dioksit (SO2)
Kükürtdioksit, bir kükürt iki oksijene sahip bir bileşendir. Kükürt ve oksijen arasında kovalent-polar bağ vardır. Şeker endüstrisinde kullanılır. Renksiz, keskin kokulu reaktif bir gaz olan kükürtdioksit;kömür, fueloil gibi kükürt içeren yakıtların yanması sırasında, metal eritme işlemleri ve diğer endüstriyel prosesler sonucu oluşur. Hava kirliliği ve asit yağmurlarına neden olur.
Özellikle çocukların ve astımlı kişilerin duyarlı olduğu kükürtdioksit, hırıltılı solunum, göğüs sıkışması ve kesik nefes alma gibi belirtilere sebep olan, solunum yollarının daralmasına etki eder. Uzun süreli kükürtdioksite maruz kalmak solunum hastalıklarına, akciğerlerin savunma mekanizmasında değişikliklere ve mevcut kalp hastalıklarının kötüleşmesine neden olur.
 
asitolusumu

Kullanım Alanları

Kükürtdioksdit, sülfürik asit üretiminde kullanılır. E220 kodu ile kurutulmuş meyvelerde ve şarapta koruyucu, mikrop öldürücü olarak kullanılır. Kağıt üretiminde beyazlatıcı, laboratuvarlarda tuzları çözmek için buzdolaplarında ise soğutucu gaz olarak kullanılanılır.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Benzer Makaleler

Leave A Comment?