Kola Hakkında Bilinmeyenler

Karamel ile renklendirilen şekerli bir içecek olan kola, kafein içermesine karşılık alkolsüz sodalı bir içecektir. Botanik dilinde Cola acuminata adı verilen bir bitkinin meyvelerinden elde edilen meşrubat, 1886 yılında piyasaya sinirlere ve yorgunluğa iyi gelen bir içecek olarak sürülmüştür.
Kola Nedir?
Kolanın içinde bulunan maddeler arasında; sitrat kafein, karamel katkısı, vanilya özü, su, tatlandırıcı, limon suyu, sitrik asit ve şeker sayılabilir. Farklı ürün gruplarıyla saniyede 10 binden fazla tüketim adedine ulaşan kola, dünya genelinde 200’den fazla ülkede satışa sunulmaktadır. 1903 yılına kadar şişe başına 9 miligram kokain içeren gazlı içeceğin formülü zaman içinde değişikliğe uğramıştır.
Kolanın piyasaya çıktığı ilk yıllar ile ilgili en ilginç bilgiler arasında ilk sene sadece 25 şişe satıldığı yer alır. İçeceğin ilk orijinal renginin yeşil olduğu ve ardından formüle eklenen gıda boyası sayesinde günümüzdeki halini aldığı bilinmektedir. Tüm dünyada her gün tüketilen içeceklerin %3’ünden fazlasının kolalı içeceklerden oluştuğu rahatlıkla söylenebilir.
Kola Hakkında Bilinmeyenler 
1985 yılında Challenger uzay mekiğine test amacıyla konan kola, bu özelliğiyle uzaya giden ilk meşrubat olma unvanını da kazanmıştır. Tüketilmesi gereken ideal sıcaklık 1 ila 3 derece olan içecek özellikle yaz aylarının vazgeçilmez lezzetidir. Fazla kola içen kişilerin kemiklerinin zayıfladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu tür içeceklerdeki pH değeri asit etkisi yaratır ve özellikle diş minelerinde tahribata neden olur.
İçerdiği yüksek kalori nedeniyle kola tüketimi şişmanlık ve diyabet sorunlarının başlıca nedeni olarak gösterilebilir. Kolanın gizli formülünün tüm dünya üzerinde sadece 2 kişi tarafından bilindiği bilgisi gerçeği yansıtmaz. “Sır gibi saklanan” formül efsanesi, markanın bilinirliği üzerinde olumlu katkılar sağlasa da, formülü bilen iki şirket yöneticisinin aynı anda uçakla seyahat etmesinin yasak olması kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden olmaktadır.  Bugün kola satışının yasak olduğu ülkeler; Küba ve Kuzey Kore’dir.

 Kola Yararlı  mı Zararlı  mı?
Kolalı içeceklerin tüketilmesinin ardından vücutta yaşananlar arasında en önemli zarar bir günlük alınması gereken şeker miktarının tamamını barındırıyor olmasıdır. İçeceğin içinde bulunan fosforik asit tat alma duyusunun kesilmesini sağlar. Kan şekerinin ani bir şekilde yükselmesinin ardından karaciğer vücuda giren şekeri hızlı bir şekilde yağa çevirir. 40.dakikanın sonunda göz bebeklerinde büyüme ve kan basıncının yükselmesi kaçınılmazdır. Vücudun dopamin maddesini salgılaması kişiye kendini iyi hissettirir. Kafeinin yarattığı etki nedeniyle kola içen kişilerde idrara çıkma isteği artar.

 

Benzer Makaleler

Leave A Comment?