Kahveyi Neden Tercih Ediyoruz?

Kahve, günümüzde en çok tükettiğimiz ve tüketim halinde bize mutluluk veren bir içecektir.
Peki, kahve nasıl keşfedildi?
Kahve bundan yaklaşık 1200 yıl önce Etiyopya da yaşayan bir çobanın hayvanlarına kahvenin çekirdeklerini yedirmesiyle keşfedilmiştir. Hayvanların kahve çekirdekleri yemesiyle zıplamaya başlamaları ve adeta dans etmelerini gözlemleyen çoban bu çekirdeklerden kendisine bir içecek hazırlamış ve bütün gece uyuyamamıştır.
Günümüzde de çok sık tükettiğimiz kahve, içerisinde uyarıcı kimya bileşenlerinin bulundurduğu kafein oranı yüksek bir içecektir. Kahvenin sırrı ise uyarıcı etkisi nedeniyle vücudumuzda endorfin denilen mutluluk hormonunun salgılanmasından kaynaklıdır. Fakat kafein oranının fazla olması ve vücudun salgıladığı endorfin hormonunu tekrarlama isteği nedeniyle günümüzde ciddi bir problem olan kahve bağımlılığı ortaya çıkmıştır. Günümüzde birçok bilim insanı kahvenin yararları ve zararları hakkında çok fazla çalışmalar ve açıklamalar yapmış olsa da kahve birçok insanın günlük sıvı tüketiminde vazgeçilmezi olmaya devam etmektedir.
Yaşam Standartları gereği gün içerisinde stres ve zor iş şartları nedeniyle, gerek uyku problemi gerekse yoğun stres dolayısıyla kahve tüketimi hızla artmaya devam etmektedir. Fazla tüketiminde kalp krizine, böbrek hastalıkları sorununa yer açtığı bilinen kahvenin tüketiminde yıllardır bir azalma olmamasıyla birlikte, kahve üreticilerinin, ürün yelpazesini her geçen gün geliştirmesi ile tüketim hızla artmaya devam etmektedir. Sadece ev ve ofiste değil cafelerde de vazgeçilmez olan kahvenin her damak tadına hitap edebilen birçok değişik çeşitlerde sunumu yapılmaktadır. Tatlı içecek veya acı içecek sevenlerin ortak noktası olan kahve, günün her saati tüketilebiliyor.
Peki, zararlarını bildiğimiz halde neden kahveyi tercih ediyoruz?
Kahve içerisindeki uyarıcı etkisi nedeniyle belirli bir tüketimin ardından tıpkı tütün gibi bağımlılık yaratan, alınmadığı halde vücudun reaksiyon gösterdiği bir içecektir. Kahvenin kalp ritmini ve solunum sistemini uyarması nedeniyle tercih edilen kahve, stres yönetimi ile başa çıkamayan insanların da gerek iş hayatında gerekse özel hayatında sakinleşmesine mutluluk hormonu salgılamasına neden olmasıyla vazgeçilemeyen içecekler arasındadır. Kahve sektöründeki gelişmeler ile yazın soğuk kahve, kışın ise sıcak kahve alternatiflerinin olması, kahve severlerin dört mevsim vazgeçemeyecekleri bir içecek haline getiriyor.

Benzer Makaleler

Leave A Comment?