COVID-19 Sırasında Market Malzemelerinin Temizliği

COVID-19 Salgını Sırasında Market Malzemelerini Nasıl Temizleyebilirsiniz?

COVID-19’a neden olan virüs belirli yüzeylerde 72 saate kadar yaşayabilir. Bu yüzden belirli nesnelere ve yüzeylere dokunurken daha dikkatli olmak virüse maruz kalma riskinizi azaltabilir.

Uzmanlar bazı basit adımların sizi güvende tutabileceğini söylüyor. Alışverişe gitmek, egzersiz yapmak, köpeğinizi gezdirmek veya eczaneye gitmek gibi temel etkinlikler sırasında uygulamanız gereken bazı önlemler var. Sosyal mesafe kuralını uygulamak, ellerinizi iyice ve sık sık yıkamak gibi önlemler alarak evinizden her çıktığınızda COVID-19’a maruz kalma riskinizi azaltabilirsiniz.

Özellikle market alışverişleri bu dönemde büyük ekstra risk taşır. Sadece başkalarının yakınındayken tehlikede değilsiniz. Satın aldığınız ürünlerin çoğu muhtemelen başkaları tarafından dokunulmuştur ​​ve belkide üzerine hapşırma ve öksürme sırasında çıkan damlacıklar bulaşmış olabilir.

Ancak bu süpermarket alışverişlerinden tamamen vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu zaten pekte uygulanabilecek bir seçenek değildir. Virüsü evinizdeki diğer insanlara ve yüzeylere yaymamak için yiyeceklerinizi tutarken biraz daha dikkatli olmalısınız.

Aslında süpermarketteki en büyük risk hasta olan başka bir kişiyle yakın temasa geçmektir. Bu yüzden her zaman diğer insanlardan en az 4 metre uzakta durmak önemlidir. Ödeme sırasında size çok yakın duran insanlar varsa onlardan geri adım atmalarını istemekten çekinmeyin.

Bununla birlikte COVID-19’a neden olan virüsün bulaşmasında üretim ve ambalajlamanın ne kadar rol oynadığı açık değildir. Yine de Dünya Sağlık Örgütü insanlarla yakın temasa ek olarak, kontamine yüzeylere donunduktan sonra gözlere, buruna veya ağıza dokunarak virüsü kapabileceğinizi söylüyor.

Bazı yüzeyler diğerlerinden daha büyük risk oluşturabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada virüsün plastik ve paslanmaz çelikte 72 saate kadar ve kartonda 24 saate kadar tespit edilebilir olduğu bulundu. Yani marketteyken tüm yüzeylere hasta olan biri tarafından dokunulduğunu varsaymalısınız ve buna göre hareket etmelisiniz.

Sadece satın almak istediğiniz öğelere dokunun, sepeti veya sepet tutamaçlarını dezenfektan mendillerle silin ve işiniz bittiğinde ellerinizi yıkayın veya el dezenfektanı kullanın.

Ayrıca eve teslim yoluyla potansiyel maruziyetlerinizide azaltabilirsiniz. Bu hizmeti sunan birçok iş yeri mevcuttur. Bu sayede riski daha da aşağıya çekebilirsiniz.
Evde yiyecekleri temizleme yöntemleri

Yiyeceklerinizi nereden alırsanız alın eve götürdüğünüzde dikkatlice kullanmalısınız. Böylece virüsü evinizdeki diğer insanlara veya yüzeylere yayma riskinizi azaltabilirsiniz.

Yiyecekleri paketinden çıkardıktan ve kaldırdıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkamalısınız. Olası virüs riskini azaltmak için kutuları ve ambalajlı ürünleri saklamadan önce dezenfekte etmelisiniz. Tek kullanımlık ambalajları da atabilirsiniz. İşiniz bittiğinde torbaları koyduğunuz yüzeyleride temizlemelisiniz.Ve sonra tabiki tekrar ellerinizi sabunla yıkamalısınız.

Bez torba kullanıyorsanız çamaşır makinesinde yıkayın ve tekrar kullanmadan önce iyice kurumasını bekleyin.

Siz veya evinizdeki bir kişi hastalık için daha yüksek risk grubundaysa virüsün pasif hale gelmesi için yiyeceklerinizi en az 72 saat boyunca garajınızda veya balkonunuzda bırakmak iyi bir çözümdür. Ayrıca ambalajları atabilir ve yiyecekleri temiz bir torbaya veya kaba aktarabilirsiniz.

Bu önlemleri almak virüse maruz kalma şansınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Ancak hastalanırsanız ailenizi korumak için ekstra özen göstermeniz gerekir. Evinizdeki bir kişi COVID-19 olmuşsa, hastalığın belirtilerini gösteriyorsa veya testin sonuçlarını bekliyorsa evin etrafında ekstra temizlik ve dezenfeksiyon adımları atmanız gerekir. Her gün tüm yüzeyleri temizlemeli ve ellerinizi sık sık yıkamalısınız.

Benzer Makaleler

Leave A Comment?