Antifiriz

Antifiriz Nedir?
Soğuk kış aylarında araba motorunun soğutma suyuna katılan sıvı ve organik bir bileşiktir. Antifriz suyun donma sıcaklığını düşürüp, motorun soğuk havalarda zarar görmesini önlemek amacıyla suya katılır. Su donma sıcaklığına yaklaştığı zaman, diğer maddelerin tersine genleşir. Radyatör, silindir blokları ve diğer motor parçaları, genleşerek donan suyun meydana getirdiği basıncın etkisiyle çatlayabilir. Bu tehlikeleri önlemek için soğutma suyuna sıvı antifriz olarak etanol, metanol ve etilen glikol katılır.
Antifriz, kışın beklenen en düşük sıcaklıkta donmayı önleyecek miktardadır. Sudaki antifriz oranı ne kadar artarsa donma sıcaklığı o kadar düşer.Antifriz olarak kullanılan etanol ve metanol buharlaştığından sudaki miktarları azalır. Bunun için antifriz ayarını iyi yaptırmalıdır. Pahallı olan Permanent yani etilen glikol antifrizler daha etkilidir. Piyasada kullanılan antifrizlere genellikle bir pas önleyici ve bir de su pompası yağlayıcısı eklenir.
kırmızı-antifrizEtilen glikol antifriz ilk kez 1859 yılında Fransız kimyacı Charles Adolphe Wurtz tarafından bulunmuştur. İlk antifriz arabalarda kullanılmak için değil patlayıcı madde yapmak için sentezlenmiştir. Daha sonra suyun kaynama ve donma sıcaklıklarına olan etkisi keşfedildi.
1900 lü yıllarda etilen glikol dinitrat, soğuk havalarda kullanılacak dinamitlerin yapımında kullanıldı. Nitrogliserin gibi maddelerin donma noktaları düşüktür. Etilen glikol dinitratın donma noktasını düşürme yeteneği, çok daha güvenli, kontrollü ve serin bir ortamda dinamit üretimine izin verdi. 1929 yılında antifriz kullanımı hemen hemen tüm dinamit üreticileri için standart hale geldi.
Hayvanlarda Doğal Antifriz
Buzul Çağı’nın sonlarına doğru soyu tükenmiş, tarih öncesi bir fil olan yünlü mamutların, son  kalıntılarında yapılan DNA çalışmaları, bu hayvanların, buzul çağında, sıfırın altındaki sıcaklıklarda hayatta kalmak için izin benzersiz bir özelliği olduğunu göstermiştir. Mamutlarda, sıfırın altındaki sıcaklıklarda, kanı içinde oksijen tutan antifriz bir formunda bir madde olduğu ortaya çıkartılmıştır.
Bazı böcekler kış mevsimi yaklaştığı zaman donmaya karşı korunmak için gliserol (glycerol) salgısını artırırlar. Gliserol organizmadaki sıvının donma sıcaklığını düşürür.
antifriz-nasil-konulur_646x340
Arabalarda Antifriz kullanımı
Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Donma noktası -12 derece olan saf antifriz, su ile karıştırıldığında donma noktası -37 dereceye kadar düşürmektedir. Ancak su oranı veya antifriz oranı arttıkça donma noktası düşmektedir. Bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemlidir. Su oranı %70′i aşarsa donma %30′un altına düşmekte ve hararet tehlikesi baş göstermektedir. Antifirizin ısıyı taşıma özelliği suya izafi olarak daha az olduğundan düşük ağırlığın önem arz ettiği uygulamalarda daha da az kullanılır.
Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ila % 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılmalıdır. “Antifriz eklenmesi veya değiştirilmesine bomometre ile ölçüm yapıldıktan sonra karar verilmelidir Bomometre cihazı, sadece karışımdaki etilen glikol miktarını ölçmektedir ve formülündeki koruyucuların durumu hakkında bilgi vermemektedir. Dolayısıyla bomometre, antifrizin soğutma sistemini koruma gücünü ölçememektedir. Bütün antifrizler birbirlerinin aynısı değildir çünkü, piyasadaki antifriz ürünleri arasında büyük oranda kalite farkı vardır. İyi bir antifriz hem suyun donma derecesini düşürmeli hem de kaynama derecesini yükseltmelidir.OAT (organik asit teknolojisi) ile üretilen antifrizler içeriğindeki katıkların kimyasal özellikleri sayesinde hem daha uzun ömürlüdürler hem de aşınmaya karşı daha iyi koruma sağlarlar. Genel maksatlı antifrizler normalde yılda bir defa, ekleme yapılmadan değiştirilir. Gelişmiş antifrizler ise daha uzun ömürlü olduklarından 3 yıla kadar kullanılabilmektedir
antifiriz-3
ANTİFRİZ VE ANTİFRİZİN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ
Genellikle, etilen glikol veya propilen glikol esaslı, motorların soğutma sistemlerine katıldığında soğutucunun donma noktasını düşüren, kaynama noktasını yükselten ve paslanmayı önleyen homojen bir sıvıdır. Antifriz homojen bir sıvı olmalı, gözle görülür safsızlıklar içermemeli ve uygun bir boyar madde ile belirgin bir şekilde renklendirilmiş olmalıdır.
İçeriğindeki katkılarla, metal ve alaşımlarını paslanma ve aşınmaya karşı koruması ve kışın donmayı önlediği gibi, yazın da harareti önlemesinden dolayı, sadece kış mevsiminde değil 4 mevsim kullanılması önerilir.
İdeal bir antifrizin donmayı önlemesi ve suyun kaynamasına sebep olmaması gerekir.
ANTİFRİZ KULLANIM ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI
Daha iyi ısı transferi sağlayarak soğutmaya katkıda bulunur ve soğutma sitemlerinde dört mevsim kullanıma uygundur.
Soğutma sisteminin verimliliğini arttırarak motorun hararetini düşük tutar, motor ömrünü uzatır.
Sirkülasyon pompasının verimli çalışmasını sağlar.
Soğutma sistemlerinde kullanılan her türlü metal ve metal alaşımları ile uyumlu çalışır ve korozif madde oluşumuna engel olur.
Soğutma suyunun donma noktasını düşürerek soğuk iklimlerde genleşmeden kaynaklanan çatlama ve diğer hasarların oluşumuna engel olur.
Koruma özelliği sayesinde termostat, radyatör ve su pompasında onarım ihtiyacını düşürür. Yani tasarruf sağlar.

Benzer Makaleler

24 Comments

 1. Ahmet Başar

  Rusyada veya daha soğuk ülkelerde -70 dereceye dayanan antifiriz var mı? Yada normal antifirizin suyunu mu az koyacağız.bilgi vermenizi rica ederiz

  1. Cheff

   Antifriz koyulurken oranına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ülkemizin iklim koşullarını dikkate aldığımızda %50 den fazla antifriz kullanılmaması gerekir. Yani radyatördeki su miktarı ile antifriz miktarının maksimum aynı olması gerekmektedir. Araçlara antifriz eklenmesi yapmadan önce bir cihaz ile ölçüm yapılmalı ve ne kadar antifriz koyulması gerektiğine karar verilmesi gerekmektedir.

  2. Ercan Beygirci

   Meg hacmen %66 olursa -52 serçeye kadar dayanır, ancak -70 için farklı ürünler var, ayrıca sibiryada -70 de arabayı açık alanda bırakmazlar.

 2. Aykut Cihan

  Selam admin,mesela ben 50 litrede kaç kg monoethlen glikol kullanmam lazım?Teşekkürler.

  1. Cheff

   İstanbul şartlarında 50 Litre için %25`lik oran yeterlidir.

   1. serkan kara

    admin merhaba 50 litre suya % 25 ( 12,5 kg ) oranın da meg kullanılırsa derecesi ne olur peki

  2. Ercan Beygirci

   Kullandığınız yer neresi? Koruyucu gerekebilir?

 3. Yunus Ay

  Selam,saf monoetilenglikolu neyle ölçerim.Antifrizi ölçen aletler hata veriyor.

  1. Cheff

   Monoetilen glikolü hatasız çalışan bir Refraktometre ile ölçmeniz mümkündür.

 4. Ömer Parıldar

  Antifirizi kalerifer su kazanına ekledimizde su sıcaklığı düşer mi?

  1. Ercan Beygirci

   Antifrizin ısıyı tutma özelliğide vardır faydası olur.

 5. Ömer parıldar

  Veya kombinin içine döksek nasıl bir etkisi olur su sıcaklığını etkilermi çünkü kombi suları hep donup patlıyor.

  1. Cheff

   Antifrizin amacı suyun donmasını engellemektir.Yani suyun sıcaklığını değiştirceğini sanmıyorum.Su 0 derecede donar.Antifrizin amacıda bunu 1-2 derecede gibi bir sıcaklıkta dengelemektir.Fakat katacağınız antifriz oranı çok önemlidir.

 6. Nusret Beyhan

  Merhaba antifirizi direk ısıtacak olursak genleşme yaparmı patlamaya sebep olur mu Ya da ısındıktan sonra buharlaşması miktar kaybı yaşanır mı Cevap yazarsanız sevinirim Teşekkür ederim

 7. Naz

  Antifiriz uretmek icin hangi sartlar gerekli onun icin lisanslimi olmak.lazim deterjan uretim yapan onuda uretebilirmi uretmek satmak icin bir kosulu varmi bilgilendirirseniz sevinirim

 8. S Talat

  Merhaba, deniz motorunda elektriklenme fazlan olduğundan antifrizin faydası okurum? Yeşil antifriz daha iyidir diye duydum yada glisakol diye bir şey duydum o nedir bulamadım

 9. Osman Öztürk

  Her keze selam olsun. Ben sıfır aracımı 2000 yılında aldım ve 6 sene geçtikten sonra radyatörde 3 ayrı yerde delinme olmuş ve ani su boşalması ile hararet yaptı ve motor contasını yaktı. Servis radyatör değişmesi gerekiyor tamiri yapılsa bile randıman vermez dedi ve Türkiye de bilinen en iyi marka radyatörcü arkadaşım olup ona gittim. Bana söylediği ilk şey antifirizin kaç yıllık dedi be de 6 dediğimde antifirizin süresi normalde 3 yıldır daha sonra asitleşmeye başlar ve alüminyum radyatörü delmeye kadar gidebileceğini söyledi. Delinen radyatörü incelediğimizde de aşınma sonucu delindiği anlaşıldı. Sonuç antifirizinizi 6 ayda bir bomesini ölçtürün bome ölçümünde donma derecesi eksilye doğru artıyorsa o antifirizi değiştirmenizi öneririm. Asit oranı arttıkça -35 ise bome ölçümü -40 ve yukarısı olacaktır. Bu da alüminyum radyatörünüze antifiriz zarar vermeye başladı demektir ve degişmesi gerekir diye düşünüyorum.

 10. Ayyurt

  Evde ki peteklerin icine bir miktar doldurmak istiyorum, hangi orana göre e ne kadar doldurabilirim?. Kombinin devreye girmesini geciktirecektir diye düşünüyorum. Yaptigim arastirmalara göre. Ne dersiniz?

 11. Sefa

  Merhaba,
  Kapağı kapalı Antifriz şişesini buzdolabının dondurucu bölmesine koyarsam nasıl bir reaksiyon verir?

  1. Şef

   Merhaba aracimda kırmızı antifriz vardı tamirci işlemden sonra eksilen suya 3 lt mavi antifriz eklemiş su eklemeden kendisine sorduğumda bişey olmaz dedi bu karışım sorun olur mu yoksa gidip başka bir yerden komple tesisat suyu yeniletmem mı lazım bj karişımdan sonra su kararmisti

Leave A Comment?