Amalgam Dolgu

Amalgam Nedir?
Kalay ve bakır alaşımının cıva ile karıştırılarak elde edilmesinden oluşan maddeye amalgam denir. Gümüş dolgular olarak da bilinip tanınırlar. Cıva, metalleri birbirine bağlayarak dayanıklılık olgusu oluşturmaya yardımcı olan bir elementtir. Bu yüzden karışımın % 50 kadarını tek başına cıva elementi oluşturur. Amalgam dolgular yaklaşık 150 yıldır kullanımda bulunuyor. Bu dolgu çeşidi milyonlarca kez kullanılmış ve kullanan binlerce kişinin diş yapılarını ve dolayısı ile dişlerini koruyarak insanlara hizmet etmiştir. Ama bütün bunlar bir kenara dursun, son zamanlarda oldukça yaygınlaşan ve hala da tartışılmakta olan bir konuya geçmekte fayda vardır.
Amalgam Dolgusunun İçindeki Cıva Elementi Tehlikeli Midir?
Bu konunun aslı ise şu şekildedir: Amalgam maddesinin içindeki cıva elementi aslında zararlı bir madde değildir. Çünkü cıva, yapısı itibari ile kendisinden başka diğer bütün elementler ile birleştiğinde var olan yapısı değişir ve tamamen zararsız bir hale gelmiş olur. Çiğneme ve yeme eylemi ile birlikte ağızda çıkan cıva miktarı aslında su, hava ve ağızdaki diğer tüm maddelerden aslında çok daha düşük bir seviyededir. Bu konudaki bilimsel araştırmalar da bunu doğrulamış ve civanın zararsız olduğunu tespit edip kanıtlamışlardır. Amalgam söküldüğünde buralarda bazı hastalıklar çıkmış olur ya da sonradan çıkar. Bütün bunlar amalgam söküldükten sonra geçmiş olur lakin bunun bilimsel olarak ispatlanmış bir durumu yoktur. Sadece iddia olarak yerini korumaktadır.

Öte yandan Amalgam hala bile dünyada en zararsız, en ekonomik, en uzun ömürlü dolgu maddesi olmasına ve bu madde dünyada birçok diş hekimi tarafından kullanılmasına rağmen, tercih sebebi dışında kalır. Tabi bu sonuca aldanmamakta fayda vardır. Zira amalgam  dolgu maddesinin istatistiklere göre yılda 1 milyar kişiden fazla insana yapıldığı hesaplanmıştır. Diğer dolgu maddelerine oranla çok daha kısa zamanda ve kolay uygulanabilmesine rağmen oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü bir dolgu maddesidir.
En Uzun Ömürlü Dolgu Hangisidir?
Beyaz dolgular, porselen ya da altın renkli dolgular daha pahalı ve bir o kadar da vakit kaybına neden olan dolgu türleridir. Aralarında amalgam gibi kayda değer uzun bir ömre sahip olan sadece altındır. Onun dışındakiler kısa ömürlü dolgulardır. Amalgam dolgusunun kullanımı uygun olmayan kişiler, sadece bu maddeye karşı alerjisi olan kişilerdir. Bu kişilerin amalgam dolguyu kullanmaları uygun değildir. Fakat bu oldukça düşük bir olasılıktır. Amalgam dolgular gereksiz yere söküldüğünde ise hem gereksiz bir masrafa, hem de diş yapısının zamanla bozulmasına neden olur.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Benzer Makaleler

Leave A Comment?