Albert Einstein

“Eğer Bir fikir ilk başta delice gelmiyorsa ondan umut yok demektir”
14 Mart 1879 tarihinde Almanya’nın Ulm kenti, tarihin gördüğü en büyük fizikçilerden birisi olan Albert Einstein‘in doğumuna ev sahipliği yaptı. Hermann-Pauline Einstein çiftinin ilk oğlu olarak dünyaya geldiğinde pek çok kimse onun ileride ne kadar büyük işler başaracağından tabii ki habersizdi. Bilinenin aksine genç yaşlardaki öğreniminde başarız değilde . Derslerinde ilgisini çeken konuşlarda son derece dikkatli , aklını ve mantığını kullanmada oldukça ileriydi. Albert Einstein izafiyet teorisi ile anılır. Einstein bilimin temellerini sarsan kuramı geliştirmekte ilk adımları atmaya başladı.1915 yılında Genel Görecelik kuramı ile uzayın yapısını matematiksel tanımını verdi. Evrenin sürekli uzay ve zamandan oluştuğunu ve bu olgunun karmaşık dört boyutlu bir eğri biçiminde olduğunu ileri sürdü. Bu kavranması güç düşüncenin yol açtığı sonuç, ilk kez Newton un tanımladığı çekim gücünü, uzayın dokusu içindeki belirli bölgelerdeki eğriliğin yaratmasıydı. Bu eğriliğe de , uzaydaki yıldızlar ve gezegenler gibi büyük kütle birikimleri neden olmaktaydı. Bu yeni kuram olağan üstü tartışmalara sebep oldu. Birçok bilim adamı çalışmaları anlamsız buldu.matematiksel açıdan izleyebilenler bile eski düzene bu kadar ters düştüğü için sonuçları kabul etmeye yanaşmıyorlardı.Einstein in düşüncelerini yayınlaması tartışmalara yol açmış,1919 yılında ileri sürdüklerini kanıtlaması büyük olaylar yaratmıştı.
Kimyakulubucom-einstein2
1925 yılında , “Özel Görecelik Kuramı” adını verdiği kuramını yayınladığında Newton devrinden o güne dek ulaşan zaman ve uzay kavramlarına 200 senelik bilgiye karşı çıktı. Einstein elinde olmadan ünlü bir kişi olmuştu.ilk çalışmasının basılmasından 9 yıl sonra 20 yıl görev yaptığı Berlin üniversitesinde fizik profesörü oldu, ve çalışmalarına devam etti. Einstein son yıllarını yarı emekli olarak geçirdi. Ölümüne dek zekasına duyulan saygı duyulan, sevgiyle dünyanın en çok hayranlık duyduğu bilim adamı olarak yaşadı.
Albertin amcası pil, batarya, jeneretör ve kablo satma işiyle uğraşmaktaydı . Elektrik genç Alberti büyülüyordu . Görünmez güçlü ve tehlikeliydi. Sorduğu sorularla amcasını ve babasını usandırıyordu. Elektriğin hızı varmı ? onu görmenin bir yolu varmı? Neden yapılmıştır? Evrende başka esrarengiz kuvvetler olabilir mi ? Belkide bu sorular onun, bulduğu bazı fikirlerin çıkış kaynağı olmuştur (Fotoelektrik Etkisi gibi)…

Benzer Makaleler

0 Comments

  1. Arif Sevcan

    Çok güzel bir makale olmus. Paylasiminiz için çok tesekkürler.

Leave A Comment?