Denize İşersek Ne Olur?

Çoğumuzun küçüklükten beri merak ettiği bu konuyu gittik, birde uzmanlarımıza sorduk.Uzmanların dediğine göre ”denize veya okyanusa işemekte bir sıkıntı yok.” çünkü;

  •  İnsan idrarının %95’i sudan oluşmaktadır. Ayrıca 1 litrede de 1-2 gram (Na)Sodyum ve (Cl)Klorür iyonlarını bulundurmaktadır.

Okyanus ise %96,5 (H2O) dan oluşmaktadır. Ayrıca idrardan çok (NaCl)Sodyum Klorür yoğunluğuna sahiptir.

  •  İdrarın ana maddesi üredir. Vücudun besinlerdeki proteinleri sindirirken, ürenin görevi azot salgılanmasını gerçekleştirmektir. Yani idrardaki üre oranı okyanusla kıyaslandığında çok küçük bir yer edinecektir.

0,2-0,5 litre idrarda ortalama 3 gram üre bulunmaktadır ki bu bir kişinin bir tuvalete çıkışında olan ortalamadır. Yani dünyadaki tüm insanlar ‘Atlantik’ gibi bir okyanusa bir kere işese bile Atlantik Okyanus’u bunu kaldıracaktır. Ama tabi ki her şeyin bir sınırı vardır.

  • Yediğimiz her besinden belli bir miktar (N) Azot alırız. Azot yaşamamız için en gerekli olan elementlerdendir. Aldığımız azotu ise üre ile dışarı aktarmaktayız.

Denize veya okyanusa işediğimizde üredeki azot suyla birleşir ve Amonyum üretir. Amonyum da çevredeki ve okyanusun içindeki bitkileri besler..
Sonuç olarak abartmadıkça idrarımızı denize yapmakta sıkıntı yok. Denizler okyanuslardan beslenmektedirler fakat göl gibi sular bir yere mahsustur bu yüzden böyle yerler çevre ve canlı zararına olur.

Benzer Makaleler

Leave A Comment?